Trenat e pasagjerëve përplasen në kryeqytetin malajzian Kuala Lumpur duke lënduar 200 persona

Trenat e pasagjerëve përplasen në kryeqytetin malajzian Kuala Lumpur duke lënduar 200 persona

Më shumë se 200 njerëz janë plagosur kur dy trena hekurudhor të metros u përplasën në një tunel nëntokësor afër Kullave Binjake Petronas në kryeqytetin malajzian të Kuala Lumpur, transmeton Insajderi.

Incidenti ndodhi rreth orës 08:45 pasdite (12:45 GMT) të hënën kur një prej trenave, i cili ishte bosh pasi u riparua, u përplas drejtpërdrejt me një tren tjetër që mbante 213 pasagjerë që udhëtonin në drejtim të kundërt në të njëjtën udhë, tha shefi i policisë Mohamad Zainal Abdullah, raporton Al Jazeera.

Fotografitë që qarkullojnë në mediat sociale treguan pasagjerë të lënduar të shtrirë në dyshemenë e një karroce, e cila ishte e mbuluar me xham.

Të paktën 47 persona u lënduan rëndë dhe 166 të tjerë pësuan lëndime të lehta, u tha Abdullah gazetarëve.

Rrëzimi ndodhi në një pjesë të tunelit rreth 100 metra (330 këmbë) larg stacionit të KLCC jashtë Kullave të Petronas.

“Ne jemi ende duke hetuar incidentin … por ne dyshojmë se ndoshta ka pasur një komunikim të gabuar nga qendra e kontrollit të operacioneve të trenave”, tha Abdullah.

Kryeministri Muhyiddin Yassin tha në Facebook se rrëzimi ishte “serioz”.

Ministria e Transportit tha se do të ngrinte një task forcë për të hetuar përplasjen e trenit, njoftoi New Straits Times (NST).

Ministri i Transportit Wee Ka Siong tha se përplasja ishte aksidenti i parë i madh në 23 vitet e funksionimit të sistemit të metrosë dhe ai premtoi një hetim të plotë. /Insajderi.com