Trudeau: Deri shtatorin e ardhshëm shumica e kanadezëve do të vaksinohen kundër Covid-19

Trudeau: Deri shtatorin e ardhshëm shumica e kanadezëve do të vaksinohen kundër Covid-19

Kryeministri Kanadez Justin Trudeau ka thënë se ka “shanse shumë të mira” që shumica e kanadezëve të jenë në gjendje të vaksinohen kundër COVID-19 deri në shtatorin e vitit të ardhshëm, pasi infeksionet e reja u rritën në provincën më të populluar të vendit, transmeton Insjaderi.

Duke folur para gazetarëve në kryeqytetin, Otava, të premten, Trudeau tha se qeveria e tij po punon ngushtë me provincat dhe territoret për t’u përgatitur për një shpërndarje të vaksinave, raporton Al Jazeera.

Ai gjithashtu emëroi gjeneralmajorin e ushtrisë kanadeze Dany Fortin, i cili më parë udhëhoqi forcat e NATO-s në Irak, në krye të një qendre operacionesh kombëtare që do të koordinojë planin e shpërndarjes së vaksinave COVID-19 në vend.

“Kanadaja është e përgatitur mirë për shpërndarjen e gjerë të vaksinave, por kjo do të jetë imunizimi më i madh në historinë e vendit. Ne duhet të arrijmë këdo që dëshiron një vaksinë pa marrë parasysh se ku jeton”, tha Trudeau.

COVID-19 është rritur javët e fundit në të gjithë Kanadanë, me disa rajone që vendosin kufizime më të rrepta të udhëtimit dhe mbyllin biznese dhe shërbime jo thelbësore në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri.

Provinca e Ontario – shtëpi për më shumë se 14 milion njerëz – regjistroi 1.855 raste të reja COVID-19 të premten, llogaria e saj më e lartë një-ditore që nga fillimi i pandemisë, si dhe 20 vdekje shtesë të lidhura me virusin. /Insajderi.com