Trump: Biden po nxiton të paraqitet në mënyrë të gabuar si fitues

Trump: Biden po nxiton të paraqitet në mënyrë të gabuar si fitues

Trump ka thënë se Biden po “nxiton të paraqitet në mënyrë të gabuar si fituesi” i zgjedhjeve amerikane, momente pasi Associated Press parashikoi që Biden kishte votat elektorale të nevojshme për fitore, transmeton Insajderi.

“Fakti i thjeshtë është që këto zgjedhje kanë mbaruar. Joe Biden nuk është certifikuar si fituesi i asnjë shteti, e lëre më ndonjë nga shtetet mjaft të kontestuara që drejtohen për rinumërime të detyrueshme, ose shtetet ku fushata jonë ka sfida ligjore të vlefshme dhe të ligjshme që mund të përcaktojnë fituesin përfundimtar”, tha Trump në një deklaratë.

Në zgjedhjet e SHBA, është praktikë e zakonshme për organizatat e lajmeve, pasi të përcaktohet se një kandidat nuk ka më rrugën për fitore, të projektojnë një fitues në garë.

Fushata Trump ka thënë se ata do të sfidojnë rezultatet në disa shtete. Biden hapi fushat e betejës në Pensilvania, Michigan, Ëisconsin dhe Arizona, të gjitha shtetet që Trump fitoi në 2016, sipas Associated Press.

“Duke filluar të hënën, fushata jonë do të fillojë ndjekjen penale të çështjes sonë në gjykatë për të siguruar që ligjet zgjedhore të përkrahen plotësisht dhe fituesi i ligjshëm të ulet”, shkroi Trump.

“Populli Amerikan ka të drejtë për një zgjedhje të ndershme: kjo do të thotë të numërosh të gjitha fletët e votimit të ligjshme, dhe të mos numërosh asnjë fletë votimi të paligjshme”, tha presidenti amerikan në ikje. /Insajderi.com