Trump dhe Biden përplasen rreth dhunës nëpër rrugët e Amerikës gjatë protestave

Trump dhe Biden përplasen rreth dhunës nëpër rrugët e Amerikës gjatë protestave

Presidenti amerikan, Donald Trump, dhe rivali i tij demokrat Joe Biden janë përplasur rreth dhunës që ka shpërthyer në protestat e Portland, Oregon.

Trump fajësoi kryetarin demokrat të Portlandit, Ted Wheeler, për lejimin e “vdekjes dhe shkatërrimit të qytetit të tij”, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Por, Biden, tha se presidenti ishte “inkurajues i pamatur nga dhuna”.

Një burrë u qëllua për vdekje në Portland të Shtunën ndërsa gjetkë në qytet një tubim pro-Trump u përplas me protestuesit e Black Lives Matter.

Portland është bërë një pikë e ndezur për demonstrata kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit që nga vrasja policore e Afrikano-Amerikanit, George Floyd, në Minneapolis më 25 maj shkaktoi një valë zemërimi kombëtar dhe ndërkombëtar. /Insajderi.com