Trump e quan Trudeaun “dyftyrësh”, anulon konferencën për shtyp dhe lë samitin e NATO-s

Trump e quan Trudeaun “dyftyrësh”, anulon konferencën për shtyp dhe lë samitin e NATO-s

Donald Trump ka reaguar në mënyrë të ashpër ndaj pamjeve të liderëve botërorë të cilët në një bisedë duket sikur po talleshin me të, duke e quajtur Justin Trudeau “njeri me dy fytyra”, më pas duke anuluar një konferencë për shtyp dhe anuloi pjesëmarrjen e tij në një samit të Nato-s.

Presidenti amerikan u pyet nëse e kishte parë klipin në të cilin homologët e tij ndërkombëtarë dukeshin se bën shaka në lidhje me konferencën e tij shpërthyese për shtyp me Emmanuel Macron, shkruan IndeksOnline.

“Epo, ai është me dy fytyra,” tha zoti Trump për kryeministrin kanadez kur u mor në pyetje të mërkurën pasdite, dhe sugjeroi që komentet e pakontrolluara bazoheshin në zhgënjim