Trump pranon tranzicion të pushtetit dhe dënon protestuesit e dhunshëm

Trump pranon tranzicion të pushtetit dhe dënon protestuesit e dhunshëm

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, është zotuar për një tranzicion “të rregullt” të pushtetit një ditë pasi mbështetësit e tij sulmuan Kongresin, duke provokuar dënimin e botës.

Vërejtjet e  Trump-it, të postuara në Twitter pas një pezullimi, u panë gjerësisht si njohja e tij e parë publike e humbjes elektorale.

Ai foli ndërsa demokratët e lartë kërkuan që ai të hiqej nga detyra, raporton BBC.

Disa orë më vonë, Policia e Kapitolit, tha se një oficer kishte vdekur nga dëmtimet e marra gjatë trazirave.

Katër të tjerë vdiqën gjithashtu gjatë trazirave. Zyrtarët thanë se një mbështetës i Trump u qëllua nga policia, ndërsa tre vdiqën si rezultat i “urgjencave mjekësore”.

Shkelja e ulëses së qeverisë amerikane çoi në evakuimin e ligjvënësve të tronditur, duke shtyrë për disa orë çertifikimin e tyre të fitores së Presidentit të zgjedhur Joe Biden. /Insajderi.com