Trump ka llogari bankare kineze

Trump ka llogari bankare kineze

Presidenti i SHBA Donald Trump ka pranuar se ai ka një llogari bankare kineze, sipas një raporti nga New York Times.

Llogaria kontrollohet nga Trump International Hotels Management dhe paguan taksat lokale midis 2013 dhe 2015.

Ajo u krijua “për të eksploruar potencialin për marrëveshje hoteliere në Azi”, sipas një zëdhënësi Trump, raporton BBC

Z. Trump ka qenë kritik ndaj firmave amerikane që bëjnë biznes në Kinë dhe shkaktoi një luftë tregtare midis dy vendeve.

NYT zbuloi llogarinë pasi mori të dhënat e taksave të Z. Trump, të cilat përfshinin detaje financiare dhe personale të kompanisë. /Insajderi.com