Trump: Kina ‘prishi marrëveshjen’ në bisedimet tregtare me Shtetet e Bashkuara

Trump: Kina ‘prishi marrëveshjen’ në bisedimet tregtare me Shtetet e Bashkuara

Presidenti i SHBA, Donald Trump deklaroi se udhëheqësit e Kinës “e thyen marrëveshjen” që ai po negocionte me ta në tregti, duke shtrënguar retorikën e tij përpara negociatave, tashmë të zymta, nga rritjet e afta të tarifave dhe kërcënimet e Pekinit për hakmarrje.

Në një tubim të fushatës të mërkurën mbrëma në Panama City Beach, Florida, presidenti vuri në dukje se negociatori i lartë tregtar kinez Liu Ai po udhëtonte për në Uashington për bisedime të mëtejshme. “Njeri i mirë,” tha Trump, “por ata e thyen marrëveshjen”, duke përforcuar vendimin për të rritur tarifat.

Rezervat aziatike u ulën, ndërkohë që juani ra në nivelin më të dobët që nga janari. Disa analistë besojnë se një kolaps në bisedime mund të shkaktojë një lëvizje të madhe në asetet e rrezikut.

Trump dhe ekipi i tij tregtar diskutuan hapat e ardhshëm në mosmarrëveshje dhe të cilët duhet të takohen me Liu ndërsa ai është në Uashington në një debat të nxehtë në Shtëpinë e Bardhë, shkruan Bloomberg. Takimi u bë i diskutueshëm kur Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin tha se Kina do të kthehej me një ofertë të kënaqshme për të mbyllur marrëveshjen.