Trump mban fushatën e parë në Gjeorgji mes garës vendimtare të Senatit

Trump mban fushatën e parë në Gjeorgji mes garës vendimtare të Senatit

Presidenti i SHBA Donald Trump ka mbajtur tubimin e tij të parë pas humbjes në zgjedhjet presidenciale të SHBA.

Ngjarja në Gjeorgji vjen përpara zgjedhjeve kryesore të balotazhit të Senatit atje në janar, të cilat do të vendosin kontrollin e dhomës së sipërme.

Joe Biden është kandidati i parë demokrat që fiton shtetin në zgjedhjet presidenciale që nga viti 1992.

Trump ka refuzuar vazhdimisht të pranojë humbjen e tij dhe ka bërë pretendime të shumta të pabazuara për mashtrim të votuesve.

Përpara tubimit ai kritikoi guvernatorin republikan të Gjeorgjisë në Tëitter, duke e thirrur atë për të ndihmuar përmbysjen e fitores së zgjedhjeve të Joe Biden në shtet.

Në fjalimin e tij të shtunën megjithatë presidenti duket se e pranoi humbjen e tij, duke pretenduar se masat e tij të politikës së jashtme mund të ndryshonin së shpejti për shkak të presidentit të zgjedhur demokrat të ardhshëm. Sipas kushtetutës amerikane, Z. Biden do të marrë detyrën në 20 Janar pavarësisht nëse Z. Trump pranon humbjen./Insajderi.com

BBC News