Trump paralajmëron Iranin: SHBA-ja po ju shikon

Trump paralajmëron Iranin: SHBA-ja po ju shikon

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka dërguar porosi përmes profilit të tij në facebook deri tek autoritetet iraniane pas protestave  të mbrëmshme, ku mijëra qytetarë dolën në rrugët e Teheranit për të shfaqur pakënaqësinë pasi autoritetet pranuan se gabimisht kanë rrëzuar avonionin ukrainas duke lënë të vdekur 176 pasagjerë.

“Deri tek liderët e Iranit- MOS I VRISNI PROTESTUESIT. Mijëra tanimë janë vrarë ose burgosur nga ju, ndërsa bota po shikon. Më me rëndësi, SHBA-ja po shikon. Lëshojeni internetin dhe lëreni gazetarët të shkruajnë lirshëm! Ndaloni vrasjen e njerëzve të mëdhenjë iranian!

‏خطاب به رهبران ايران: معترضان خود را نكشيد. هزاران تن تاكنون به دست شما كشته يا زنداني شده اند، و جهان نظاره گر است….

Gepostet von Donald J. Trump am Sonntag, 12. Januar 2020