Trump pretendon se i ka pesë kandidatë për këshilltar të Sigurisë Kombëtare

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se po konsideron emrat "e pesë personave shumë të kualifikuar" për postin e këshilltarit të tij të ri të Sigurisë Kombëtare, pas largimit të John Bolton-it.

Trump pretendon se i ka pesë kandidatë për këshilltar të Sigurisë Kombëtare

Udhëheqësi amerikan tha se do ta emërojë zëvendësuesin e zotit Bolton javën e ardhshme, por ai nuk përmendi asnjë nga kandidatët e tij.

“Këtë pozicion e duan shumë njerëz të shkëlqyer”, tha ai.

Presidenti Trump tha gjithashtu se ai kishte “marrëdhënie shumë të mira” me zotin Bolton, por shtoi se “Bolton nuk i kishte marrëdhëniet e mira me të tjerë” në Shtëpinë e Bardhë.

Presidenti Donald Trump njoftoi të martën se kishte shkarkuar këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton, duke thënë se nuk ishte dakord me shumë prej propozimeve të zotit Bolton. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Patsy Widakuswara njofton:

Këshilltari për Sigurinë Kombëtare, John Bolton kishte në agjendën e së martës diskutime me Sekretarin e Thesarit Steven Mnuchin dhe Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo lidhur me sanksione për të luftuar terrorizmin.

“Urdhri ekzekutiv i Presidentit Trump i fuqizon më tej përpjekjet tona antiterroriste,”tha lidhur me sanksionet Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo.

Por zoti Bolton u shkarkua me një postim në Twitter nga Presidenti Trump pak orë para takimit.

Zoti Bolton reagoi duke thënë se kishte ofruar dorëheqje para se presidenti ta shkarkonte.

Largimi i tij i papritur pason anulimin e bisedimeve të paqes me talebanët në pikën presidenciale të pushimeve, Camp David.

Në bisedime pritej të diskutohej tërheqja e trupave amerikane nga Afganistani. Njoftohet se zoti Bolton ishte kundër idesë së marrëveshjes.

Këto zhvillime ndodhin gjithashtu në një kohë kur presidenti vazhdon përpjekjet për zgjidhje diplomatike me rivalë si udhëheqësit e Koresë së Veriut dhe Iranit.

John Bolton i përket vijës së ashpër në politikën e jashtme dhe ka mbështetur haptazi alternativën ushtarake. Ai ka pasur shpesh përplasje me Presidentin Trump, i cili, megjithëse shprehet me terma agresive, kërkon të shmangë përfshirjen e Amerikës në konflikte ushtarake jashtë vendit.

Shkarkimi i zotit Bolton pason një numër ndryshimesh e zëvendësimesh në ekipin e politikës së jashtme dhe të sigurisë kombëtare të presidentit.

John Bolton është këshilltari i tretë i sigurisë kombëtare i shkarkuar nga presidenti në më pak se tre vjet të mandatit. Javën e ardhshme pritet që të emërohet zëvendësuesi i tij./voa.