Trump sulmon Pence ndërsa Uashingtoni DC shpërthen në kaos

Trump sulmon Pence ndërsa Uashingtoni DC shpërthen në kaos

Donald Trump sulmoi Mike Pence për sfidimin e presidentit ndërsa Kapitoli i SH.B.A. u vendos në bllokim mes kaosit të protestuesve që sulmuan seancën e përbashkët të Kongresit, transmeton Insajderi.

“Mike Pence nuk kishte guximin të bënte atë që duhej të ishte bërë për të mbrojtur vendin tonë dhe Kushtetutën tonë, duke u dhënë shteteve një shans për të vërtetuar një grup të korrigjuar të fakteve, jo ato mashtruese ose të pasakta të cilave u ishte kërkuar të vërtetonin më parë”, ishin fjalët e Trump-it në një postim në Twitter, raporton Independent.

Ndërsa policia dhe mbështetësit pro-Trump u përplasën jashtë votimit të Kongresit për votat e Kolegjit Zgjedhor, presidenti vazhdoi të fokusonte ndjekësit e tij, duke thënë: “SHBA kërkon të vërtetën!”.

Komentet e presidentit erdhën ndërsa udhëheqësit e Kongresit thirrën një pushim të papritur ndërsa protestuesit pro-Trump sulmuan ndërtesën e Kapitolit. Nënpresidenti Mike Pence kishte qenë duke kryesuar procedurat pasi më parë lëshoi ​​një deklaratë se ai nuk ka fuqi ligjore për të refuzuar votat e Kolegjit Zgjedhor.

Pasi dhuna vazhdoi të përshkallëzohej me ndërtesa të shumta të evakuuara, presidenti u përpoq të mbretërojë në një turmë jashtë kontrollit që sulmon Kapitolin në emrin e tij.

“Ju lutemi mbështesni Policinë tonë të Kapitolit dhe Zbatimin e Ligjit. Ata janë me të vërtetë në anën e vendit tonë. Qëndro i qetë!” tha ai në një cicërimë vijuese.

Kryebashkiaku i Uashington DC, Muriel Boëser, lëshoi ​​një shtetrrethim në të gjithë qytetin duke filluar në orën gjashtë pasdite deri të enjten në mëngjes. /Insajderi.com