Trump nguron vendosjen e maskës kundër COVID-19

Presidenti amerikan, Donald Trump duket se ka problem me maska.

Trump nguron vendosjen e maskës kundër COVID-19

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se mbulesat e fytyrës nuk kanë nevojë të bëhen të detyrueshme për të frenuar përhapjen e Covid-19.

Ai përsëri parashikoi që infeksioni do të “zhdukej”, pasi SHBA. shënoi një rekord të ri prej 52,000 rastesh të virusit në ditë.

Vërejtjet e tij vijnë një ditë pasi një republikan i lartë i bëri thirrje Trump të vendosë një maskë si një shembull.

Tani SHBA ka gati 2.7 milionë infeksione të konfirmuara Covid-19 dhe më shumë se 128,000 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins, i cili është duke ndjekur pandeminë, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Duke folur për Rrjetin e Biznesit Fox të Mërkurën, Presidenti Donald Trump tha: “Unë jam gjithçka për maska”.

Kur u pyetën nëse ai do të vishte një të tillë, presidenti tha: “Nëse do të isha në një situatë të ngushtë me njerëz do të bëja, absolutisht”. Ai shtoi se njerëzit e kanë parë atë me maskë të vendosur.

Presidenti Trump tha se ai nuk do të kishte “asnjë problem” me veshjen e një maske publikisht dhe se ai “lloj i pëlqyeshëm” se si dukej me një të tillë, duke e krahasuar veten me Lone Ranger, një hero të trilluar me maskë. /Insajderi.com/