Trupat amerikane e dinin se baza ajrore Al-Asad do të sulmohej

Trupat amerikane e dinin se baza ajrore Al-Asad do të sulmohej

Trupat e Shteteve të Bashkuara në bazën ajrore Al-Asad në Irak ishin të vetëdijshëm se një sulm pritej të vinta nga Irani, duke i lejuar atyre që të strehoheshin në bunkerë dy orë e gjysmë para se të godisnin raketa të mërkurën, ka mësuar CNN.

Shumica e trupave kishin fluturuar jashtë bazës ose po strehoheshin në bunkerë deri në orën 11:00 të mëngjesit të orën lokale të martën – pak para se të fillonte sulmi i pare vetëm pas orës 01:30 të së mërkurës, transmeton Telegrafi.

Sulmi zgjati rreth dy orë, duke synuar vetëm zonat amerikane të bazës ajrore, të cilat përbëjnë rreth një të katërtën e bazës së Irakut.

Oficerët e quajtën atë një “mrekulli” se nuk kishte viktima në vendin e shpërthyer, me raketa që zbarkuan vetëm disa metra nga bunkerët.

Është hera e parë që trupat në bazë kanë folur në detaje për momentet para sulmit, duke zbuluar se ata ishin në gjendje të kërkonin strehim në bunkerë pak para se të godisnin raketat.

Trupat amerikane e dinin se do të bëhej një sulm mbi bazën e tyre – ata thjesht nuk e dinin se cila do të ishte natyra e sulmit.

Sulmi iranian në bazën ajrore Al-Asad ishte një nga dy në bazat ushtarake irakiane që strehuan trupat amerikane të mërkurën. Sulmet ishin në shenjë hakmarrjeje për një sulm të dronit në një aeroport në Bagdad që vrau komandantin më të fuqishëm ushtarak të Iranit, Qasem Soleimani, në fillim të janarit.

Presidenti Donald Trump tha se Soleimani ishte duke komplotuar “sulme të menjëhershme dhe të këqija” ndaj amerikanëve, megjithëse ai nuk ka qenë në gjendje të ofrojë një kornizë kohore se kur do të ishte ky sulm.

Kryeministri irakian Adil Abdul Mahdi më parë tha se Irani i dërgoi Irakut një mesazh zyrtar verbal se një sulm “kishte filluar ose do të fillonte së shpejti”, në vende të paspecifikuara ushtarake amerikane.

Një burim diplomatik arab i tha gjithashtu CNN-it se Iraku u dha paralajmërim paraprak Shteteve të Bashkuara mbi “cilat baza do të goditeshin”.

Sulmi i parë erdhi rreth orës 1:34 të mëngjesit dhe pas një pauzë të shkurtër prej rreth 15 minutash, nisi sulmi i dytë.

Në agim, oficerët më në fund dolën nga bunkerët për të zbuluar shkallën e plotë të shkatërrimit.

Baza ajrore Al-Asad

Baza ajrore Al-Asad, e cila strehon trupat amerikane, është një nga bazat ushtarake më të mëdha dhe më të vjetra në Irak.

Ajo është e vendosur në provincën Anbar, një vatër e veprimtarisë së ISIS në Irakun perëndimor midis 2014 dhe 2017. Anbar ishte vendi i lindjes së ekstremizmit Suni në pasojat e pushtimit amerikan në Irak në 2003.

Zëvendës Presidenti Mike Pence vizitoi bazën një vit më vonë për të festuar Ditën e Falënderimet me rreth 150 anëtarë të shërbimit.

Prania ushtarake amerikane në Irak është luhatur shumë që nga pushtimi në vitin 2003. Në kulmin e saj, SHBA kishte 170,000 trupa në Irak. Në vitin 2011, ish Presidenti Barack Obama që tërhoqi forcat amerikane nga vendi. Rreth 5,000 trupa u vendosën në Irak në vitin 2014 me kërkesë të qeverisë së Irakut, duke kërkuar ndihmën e SHBA-së në luftën kundër ISIS.