Turqia bën një veprim për të zgjidhur mosmarrëveshjen me sistemin anti-raketor rus të S-400 me SHBA-të dhe NATO-n

Turqia bën një veprim për të zgjidhur mosmarrëveshjen me sistemin anti-raketor rus të S-400 me SHBA-të dhe NATO-n

Propozimi i Turqisë për të mos aktivizuar plotësisht sistemin e saj polemik të raketave S-400 ofron një degë ulliri për administratën e re të SHBA-së për të filluar negociatat mbi çështjen që ka tensionuar rëndë lidhjet bilaterale, sipas analistëve, transmeton Insajderi.

Ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar tha në një intervistë me një gazetë turke se vendi i tij është i hapur për një marrëveshje të ngjashme me atë me Greqinë, një tjetër anëtar i NATO-s, i cili u bë pasi bleu S-300s – një brez i vjetër i sistemit mbrojtës rus – në 1997, raporton Al Jazeera.

“Nuk ka asnjë vendim për t’i përdorur ato [S-400] vazhdimisht”, u citua Akar të thoshte nga e përditshmja Hurriyet të martën, duke shtuar se raketat mund të vendoseshin vetëm nëse Turqia rrezikohet.

Blerja nga Turqia e sistemit S-400 ka qenë një nga çështjet kryesore që kanë errësuar marrëdhëniet midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke çuar në vendosjen e sanksioneve amerikane.

Akar përsëriti thirrjen e Ankarasë për bisedime me SHBA-të mbi S-400 ruse, e cila deri më tani është injoruar nga administrata e presidentit të ri të SHBA-së, Joe Biden.

“Ne kemi thënë që negociatat mund të zhvillohen nën ombrellën e NATO-s. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg gjithashtu tha se ai ishte pozitiv në lidhje me çështjen”, tha ministri turk.

Uashingtoni thotë se sistemi S-400 mund të përdoret nga Moska për të marrë fshehurazi informacion të klasifikuar mbi armët amerikane dhe të NATO-s, duke paraqitur një rrezik serioz për aleancën.

SHBA gjithashtu thotë se prokurimi i Turqisë gjithashtu siguron fonde të konsiderueshme për sektorin e mbrojtjes së Rusisë dhe S-400 janë të papajtueshme me sistemet e NATO-s.

Turqia, megjithatë, këmbëngul se nuk po planifikon të integrojë S-400 në armatimet e saj të NATO-s dhe armët nuk do të përbëjnë një kërcënim për sistemet amerikane ose aleancën. /Insajderi.com