Turqia raporton 177 viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Turqia raporton 177 viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit

Turqia regjistroi 29.845 raste të reja pozitive me koronavirusin e ri (COVID-19) gjatë 24 orëve të fundit, përfshirë 6.592 raste simptomatike, sipas të dhënave të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë së vendit, transmeton Insajderi.

Rastet e reja simptomatike e kanë çuar totalin e pacientëve në 481.198.

Gjatë ditës së kaluar 3.845 pacientë të tjerë u shëruan, duke e rritur numrin e përgjithshëm në 392.616, ndërsa numri i të vdekurve u rrit për 177, duke arritur në 13.191.

Mbi 171 mijë teste të tjera për COVID-19 janë kryer në gjithë vendin gjatë 24 orëve, duke e çuar shifrën totale në mbi 18 milionë, raporton Anadolu Agency (AA).

Shifrat treguan se numri i pacientëve në gjendje kritike aktualisht qëndron në 4.816.

“Nëse ndjekim me përpikëri masat, mund të luftojmë pa kufizime. Përndryshe, kufizimet do të jenë të pashmangshme”, tha ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha në Twitter, duke bërë thirrje që populli të ndjekë masat kundër COVID-19 dhe të qëndrojë në shtëpi. /Insajderi.com