Turqia raporton 211 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Turqia raporton 211 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Turqia gjatë 24 orëve të fundit ka raportuar 33.198 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), përfshirë 6.593 raste simptomatike, transmeton Insajderi.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, në këtë vend 5.245 pacientë të tjerë të prekur nga virusi janë shëruar gjatë ditës së fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të pacientëve të shëruar në 441.515.

Numri i vdekjeve po ashtu është rritur në 15.134, përfshirë 211 viktima të regjistruara brenda 24 orëve të fundit.

Në të gjithë vendin janë kryer mbi 20.08 milionë teste të dyshuara për COVID-19, me 201.219 teste të kryera gjatë ditës së fundit.

Numri i pacientëve në gjendje kritike aktualisht është 5.882, megjithëse shkalla e rritjes në rastet e rënda është në rënie, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne duhet të shmangim turmat dhe të zbatojmë kufizimet tona”, ka shkuar në rrjetet sociale Fahrettin Koca, ministër i Shëndetësisë. /Insajderi.com