Turqia regjistron mbi 40 mijë raste të reja me Coronavirus

Turqia regjistron mbi 40 mijë raste të reja me Coronavirus

Turqia raportoi 40.444 raste të reja me koronavirus, duke përfshirë 2.728 pacientë simptomatikë, dhe 341 vdekje të tjera, transmeton Insajderi.

Numri i përgjithshëm i rasteve ka shkuar në mbi 4,75 milionë, kurse numri i të vdekurve në 39.398, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjithsej 45.198 pacientë të tjerë kanë fituar betejën e tyre kundër virusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 4,21 milionë.

Numri i pacientëve me COVID-19 në gjendje kritike qëndron në 3.558, treguan shifrat e fundit.

Mbi 46,71 milionë teste janë bërë në Turqi deri më tani, duke përfshirë 283.261 gjatë ditës së kaluar. /Insajderi.com