Udhëheqësi shpirtëror tibetian Dalai Lama merr vaksinën anti-COVID

Udhëheqësi shpirtëror tibetian Dalai Lama merr vaksinën anti-COVID

Udhëheqësi shpirtëror i Tibetit, Dalai Lama, ka inkurajuar njerëzit të vaksinohen ndërsa merr goditjen e parë të vaksinws kundër Coronavirusit, transmeton Insajderi.

“Për të parandaluar disa probleme serioze, ky injeksion është shumë, shumë i dobishëm”, tha 85 vjeçari pasi u inokulua të shtunën në një spital në qytetin verior indian të Dharmsala, raporton Al Jazeera.

“Më shumë njerëz duhet të kenë guximin të marrin këtë injeksion”, shtoi ai.

GD Gupta i Spitalit Zonal, ku u administrua, u tha gazetarëve se Dalai Lama u vëzhgua për 30 minuta më pas.

“Ai ofroi të vinte në spital si një njeri i thjeshtë për t’u vaksinuar”, tha ai.

Dhjetë njerëz të tjerë që jetojnë në rezidencën e Dalai Lama gjithashtu u vaksinuan, tha Gupta.

Të njëmbëdhjetë morën vaksinën e zhvilluar nga Universiteti i Oxfordit dhe prodhuesi i ilaçeve me qendër në Mbretërinë e Bashkuar AstraZeneca dhe prodhuar nga Instituti Serum i Indisë – prodhuesi më i madh i vaksinave në botë.

India ka konfirmuar më shumë se 11 milionë raste të Coronavirusit dhe më shumë se 157,000 vdekje të lidhura.

Vendi, i cili ka ngarkesën e dytë më të lartë në botë pas Shteteve të Bashkuara, hapi vaksinimin në janar, duke filluar me kujdesin shëndetësor dhe punonjësit e vijës së parë. Në fillim të këtij muaji, ajo zgjeroi vaksinimin e saj tek njerëzit e moshuar dhe ata me gjendje mjekësore që i vë ata në rrezik.

Dalai Lama e bëri Dharmsala selinë e tij në 1959, duke ikur nga Tibeti pas një kryengritje të dështuar kundër sundimit kinez.

Kina nuk e njeh qeverinë tibetiane në ekzil dhe akuzon Dalai Lama se po kërkon të ndajë Tibetin nga Kina.

Dalai Lama mohon të jetë një separatist dhe thotë se ai thjesht mbron autonominë thelbësore dhe mbrojtjen e kulturës budiste vendase të rajonit. /Insajderi.com