Udhëheqësit somalez nuk bien dakord për një datë të zgjedhjeve

Udhëheqësit somalez nuk bien dakord për një datë të zgjedhjeve

Udhëheqësit politikë të ndarë të Somalisë nuk kanë arritur të bien dakord se si të vazhdojnë me zgjedhjet në bisedimet e jashtëzakonshme, ka njoftuar një ministër qeveritar, vetëm disa ditë para përfundimit të mandatit aktual të presidentit, transmeton Insajderi.

Presidenti Mohamed Abdullahi Mohamed fluturoi përsëri në kryeqytet nga qyteti qendror i Dhusamareb, pa një marrëveshje për stafin e komisioneve zgjedhore rajonale, tha Ministri i Informacionit Osman Dubbe të premten vonë, me Somalinë që ka të ngjarë të humbasë një afat të tetë shkurtit për të zgjedhur një president të ri, raporton Al Jazeera.

“Qeveria ofroi të negociojë dhe të zgjidhë të gjitha çështjet e diskutueshme, por disa vëllezër nuk kanë arritur t’i kuptojnë dhe refuzuan të zgjidhin çështjet”, u tha Dubbe gazetarëve në Mogadishu vonë të premten.

“Qeveria ka treguar fleksibilitet për kompromis, butësi dhe gatishmëri për të negociuar, por disa udhëheqës u përpoqën të shfrytëzonin atë hapje për të kërkuar më shumë. Kjo nuk do të funksionojë”.

Mohamed, i cili po kërkon një mandat të dytë në detyrë, pritet të njoftojë një raund tjetër bisedimesh në një seancë të përbashkët të Parlamentit të shtunën. Ai arriti një marrëveshje me udhëheqësit e pesë rajoneve gjysmë-autonome të Somalisë më 17 shtator, duke hapur rrugën për zgjedhje indirekte parlamentare dhe presidenciale në fund të vitit 2020 dhe në fillim të vitit 2021. /Insajderi.com