UEFA hap zyrtarisht hetime për Real Madridin, Barcelonën dhe Juventusin 

UEFA hap zyrtarisht hetime për Real Madridin, Barcelonën dhe Juventusin 

UEFA ka njoftuar se ka hapur një hetim zyrtar për përfshirjen e Real Madridit, Barcelonës dhe Juventusin në “Superligën Evropiane”, ku 12 nga klubet më të mëdha të Evropës u regjistruan për një garë të re kontinentale e krijuar për të rivalizuar Ligën e Kampionëve muajin e kaluar, transmeton Insajderi.

Nëntë nga ekipet themeluese u tërhoqën nga projekti mes presionit të fortë nga tifozët dhe ekspertët, por Reali, Barca dhe Juve mbetën ende.

“Megjithatë, Real, Barca dhe Juve lëshuan një deklaratë të përbashkët të shtunën duke qëndruar pranë projektit të Super League, duke deklaruar se ishte e ligjshme dhe se do të ishte “shumë e papërgjegjshme” prej tyre të mos vazhdonin të kërkonin mënyra për t’iu përgjigjur asaj që ata e shohin si ” pyetje ekzistenciale që kërcënojnë futbollin ”, shkruan ‘BBC’.

Është vet UEFA që ka konfirmuar me anë të një deklarate zyrtare nisjen e hetimeve për tri skuadrat e mëdha evropiane.

“Në përputhje me Nenin 31 (4) të Rregullores Disiplinore të UEFA-s, Inspektorët e Etikës dhe Disiplinës të UEFA-së janë emëruar sot për të kryer një hetim disiplinor në lidhje me një shkelje të mundshme të kornizës ligjore të UEFA-s nga Real Madrid, Barcelona dhe Juventus në lidhje me projektin e ashtuquajtur ‘Super League’”, thuhet në njoftim./Insajderi.com