Uganda: Arrestohet Bobi Wine, kandidati opozitar i presidencës

Uganda: Arrestohet Bobi Wine, kandidati opozitar i presidencës

Kandidati presidencial i opozitës Uganda Robert Kyagulanyi, i njohur gjerësisht si Bobi Wine dhe ekipi i tij i fushatës janë arrestuar në Kalangala në rajonin qendror të vendit, tha ai në një postim në Tëitter, trasnmeton Insajderi.

Arrestimet të mërkurën nxitën protesta në një fushë në ishullin Kalangala në Liqenin Victoria ku ishte parkuar një helikopter dhe të cilët mbështetësit e Wine thanë se ata besonin se do të përdoren për ta fluturuar përsëri në kryeqytetin Kampala, raporton Al Jazeera.

Policia hodhi me gaz lotsjellës turmën që po protestonte.

“Ata po hapin zjarr edhe tani për të shpërndarë njerëzit që mblidhen në rrugë”, tha një agjensi e lajmeve Reuters një dëshmitar, i cili nuk donte të jepte emrin e tij për arsye sigurie.

Vera është shfaqur si sfiduesi më i fortë i Presidentit Yoweri Museveni, 76 vjeç, në zgjedhjet presidenciale më 14 janar.

Joel Senyonyi, zëdhënës i partisë Platforma e Unitetit Kombëtar të Wine, tha: “Po policia e ka arrestuar atë së bashku me të gjithë ekipin e tij të fushatës. Ata (policia) i vendosën në kamionët e policisë dhe filluan të ngasin makinën, por ne nuk e dimë se ku po i çonin”. /Insajderi.com