Ukraina kërkon mbështetje më të madhe nga BE-ja për ta përballuar Rusinë

Ukraina kërkon mbështetje më të madhe nga BE-ja për ta përballuar Rusinë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, do të apelojë për mbështetje më të madhe evropiane, pasi ai takohet me Presidentin francez, Emmanuel Macron në Paris për të diskutuar rritjen e tensioneve me Rusinë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të bashkohet me takimin përmes lidhjes virtuale.

Kyiv dhe Moska kanë fajësuar njëri-tjetrin për rritjen e dhunës në rajonin lindor të Ukrainës Donbas.

Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken ka akuzuar Rusinë për një ndërtim “provokues” të trupave atje.

Zelenskyy dëshiron që NATO të ndërhyjë dhe gjithashtu po bën presion që vendi i tij të bashkohet me Bashkimin Evropian dhe aleancën e NATO-s.

“It’sshtë një takim i rëndësishëm,” tha Zelenskyy të enjten pas një takimi të këshillit të sigurisë të Ukrainës. Ai tha se situata në lindje ishte “nën kontroll”. /Insajderi.com