Ukraina mohon se Rusia ka kapur centralin më të madh bërthamor në Evropë

Ukraina mohon se Rusia ka kapur centralin më të madh bërthamor në Evropë

Zyrtarët ukrainas kanë mohuar pretendimet ruse që forcat e saj kanë kapur stacionin bërthamor të Zaporizhzhia – më i madhi në Evropë.

Energoatom, kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, i tha agjencisë së lajmeve Interfax se pretendime të tilla nga Moska janë “një gënjeshtër absolute, një false”.

Më herët të hënën Rusia tha se trupat e saj kishin kapur uzinën dhe operacionet po vazhdonin normalisht.

Gjeneralmajor Igor Konashenkov – i Ministrisë ruse të Mbrojtjes tha në një deklaratë “ushtarët rusë po ruajnë dhe kontrollojnë plotësisht zonën përreth termocentralit bërthamor Zaporizhzhia”.

Ai shtoi se “personeli vazhdon të punojë për mirëmbajtjen e objekteve dhe kontrollin e situatës radioaktive në gjendje normale. Sfondi radioaktiv është normal.”