Uragani Delta pritet gjatë fundjavës të godet pjesën e Louisiana të ShBA-ve

Uragani Delta pritet gjatë fundjavës të godet pjesën e Louisiana të ShBA-ve

Uragani Delta pritet të zbresë të premten pasi kaloi nëpër Gjirin e Meksikës si një stuhi shkatërruese që u forcua në një uragan “të madh” të Kategorisë 3 me 120 kmh, transmeton Insajderi.

Rruga që pritet të kaloj Uragani Delta paraqet një “skenar të keq” për Liqenin Charles dhe Louisiana jugperëndimore, një qytet dhe rajon ende i shkatërruar nga Uragani Laura gjashtë javë më parë, megjithëse efektet e tij do të ndihen deri në Misisipi, raporton USA Today.

Njerëzit përgjatë bregdetit kaluan e të enjten të hipur në shtëpitë e tyre, duke mbushur makinat e tyre me derivate dhe duke u furnizuar me ushqime. “Ju gjithmonë mund të merrni një shtëpi tjetër, një makinë tjetër, por jo një jetë tjetër”, tha Hilton Stroder ndërsa ai dhe gruaja e tij hipën në shtëpitë e tyre para se të dilnin nga qyteti.

“Kjo nuk është një ëndërr e keqe, nuk është një provë”, tha të enjten kryetari i Lake Charles, Nic Hunter, në një postim në Facebook. “Këto janë kartat që na janë shpërndarë. Unë nuk mendoj se Liqeni Charles do të jetë një vend i sigurt për të qenë këtë fundjavë”, tha kryetari. /Insajderi.com