Uragani Iota godet Nikaraguan

Uragani Iota godet Nikaraguan

Uragani Iota ka zbritur në Nikaragua dy javë pas një goditjeje tjetër stuhi shkatërruese.

Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC) e SHBA tha se stuhia kapërceu bregdetin të hënën në mbrëmje.

Ajo ishte forcuar në det në një stuhi të kategorisë pesë përpara se të binte në tokë, me erëra të qëndrueshme maksimale deri në 160mph (260km / h).

Ndërsa goditi Nikaragua, ajo u dobësua në një kategori katër, por NHC tha se mbetet “jashtëzakonisht e rrezikshme”.

Agjencia paralajmëroi për “erëra katastrofike, një rritje stuhie kërcënuese për jetën dhe reshje të rrëmbyeshme” në azhurnimin e saj të fundit.

“Ajo që po afrohet është një bombë,” tha Presidenti Juan Orlando Hernández i Hondurasit fqinj në një konferencë të hershme për shtyp.

Iota është uragani më i fortë i Atlantikut të vitit dhe vetëm uragani i dytë i nëntorit për të arritur kategorinë e pestë, i fundit ishte në 1932.

Sezoni i stuhive Atlantike të këtij viti ka thyer rekordin për numrin e stuhive të emërtuara. Vetëm për herë të dytë në regjistrim zyrtarëve u është dashur të fillojnë të përdorin shkronjat e alfabetit grek për të filluar emrat e stuhisë./Insajderi.com

BBC News