Usain Bolt bie nga froni në garën e fundit të karrierës

Usain Bolt bie nga froni në garën e fundit të karrierës

Në garën e fundit individuale të karrierës Usain Bolt dorëzoi titullin botëror duke humbur finalen e parë në karrierë në garën e 100 metrave.

Xhamajkani mori vetëm medaljen e bronztë duke u ndalur nga dy amerikanët Justin Gatlin dhe Christian Coleman.

Gatlin bëri garën më të mirë të jetës duke ardhur nga korsia më e dobët, ajo numër 8 duke i bërë një rekuperim fantastik garës për të prerë i pari vijën e finishit e për të lënë pas Coleman e Bolt që menduan se po duelonin me njëri-tjetrin për arin.

Bolt, sërish gaboi në start kur u nis ngadalë dhe e pati të pamundur të rekuperonte ndajColemanit, gjë që e bëri Gatlin që në moshën 35 vjecare ndali kronometrin në 9:92 duke regjistruar dhe kohën më të mirë të vitit.

Një sukses i jashtëzakonshëm për Gatlinin që mposhti jo vetëm bashkombasin e tij Coleman por dhe Boltin, të cilit ju përkul më pas në finish në shenjë respekti.

Humbja e Bolt në garën e fundit individuale të karrierës së tij rrit dhe më tepër meritat e Justin Gatlin, që 12 vjet nga titulli i fundit botëror u rikthye të “kafshojë” sërish arin në 100 metra këtë herë duke kaluar dhe një legjendë si Usain, që gjithsesi u largua me duartrokitje e një standing ovation nga publiku i Londrës që i dha lamtumirën një kampioni të madh, i cili gjithsesi në fund tregoi se dhe ai mbetet njerëzor.