Ushtria e Ugandës thotë se vrau 189 luftëtarë al-Shabab në Somali

Ushtria e Ugandës thotë se vrau 189 luftëtarë al-Shabab në Somali

Ushtarët e Ugandës që punojnë si pjesë e forcave paqeruajtëse në Somali vranë 189 luftëtarë al-Shabab në një sulm ndaj një prej kampeve të tyre, tha ushtria ugandiane, transmeton Insajderi.

Trupat e Ugandës janë pjesë e misionit paqeruajtës të Bashkimit Afrikan në Somali (AMISOM), qëllimi i të cilit është të mbështesë qeverinë qendrore dhe të ndalojë përpjekjet e grupit të lidhur me al-Kaidën për ta rrëzuar atë, raporton Al Jazeera.

Forca e Mbrojtjes së Popullit Ugandane (UPDF) tha në një deklaratë se ushtarët e saj të premten bastisën vendet e al-Shabab në fshatrat Sigaale, Adimole dhe Kayitoy, 100 km (62 milje) në jugperëndim të kryeqytetit Mogadishu.

“[Bastisja]… pa forcat që nxorën jashtë veprimit 189 luftëtarë të lidhur me al Kaidën dhe shkatërruan një numër të pajisjeve ushtarake dhe sendeve të përdorura nga sulmet terroriste”, tha UPDF.

Një zëdhënës i ushtrisë së Ugandës, Nënkolonel Deo Akiiki, tha se operacioni ushtarak përfshinte sulme tokësore dhe ajrore. “Ky është numri më i madh i luftëtarëve al-Shabab të vrarë brenda një dite”, tha Akiiki. /Insajderi.com