Ushtria vret edhe 80 njerëz në Burma

Ushtria vret edhe 80 njerëz në Burma

Më shumë se 80 njerëz janë vrarë nga forcat e sigurimit të Mianmarit në një goditje të një proteste në qytetin Bago, thonë aktivistët.

Ushtria raportohet të ketë marrë trupat e të vrarëve dhe numri i vërtetë i vdekjeve kurrë nuk mund të përcaktohet me saktësi.

Dëshmitarët i thanë medias lokale se ushtarët kishin përdorur armë të rënda dhe kishin qëlluar në çdo gjë që lëvizte.

Më shumë se 600 njerëz janë vrarë që nga grushti i shtetit ushtarak muajin e kaluar, raporton BBC.

Ushtria ka përdorur nivele në rritje të dhunës për të ruajtur kontrollin e saj të pushtetit.

Vrasjet e fundit në Bago, afër qytetit kryesor të Yangon, raportohet të kenë ndodhur të Premten, por u desh një ditë e tërë për tu shfaqur pasi shumë banorë u detyruan të largoheshin në fshatrat përreth.

Grupi i monitorimit Shoqata e Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP) tha se numri aktual i vdekjeve ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë.

Dalja e lajmeve Myanmar Now citoi organizatorin e protestës Ye Htut të thoshte: “ishte si gjenocid. Ata po gjuajnë në çdo hije.” /Insajderi.com