Vaksina anti-COVID e treta me radhë del të jetë efektive dhe më e lirë

Vaksina anti-COVID e treta me radhë del të jetë efektive dhe më e lirë

Prodhuesi i barnave “AstraZeneca” tha të hënën se provat në fazën e vonë treguan se vaksina e saj COVID-19 është shumë efektive, duke rritur perspektivat e një produkti relativisht të lirë, të lehtë për tu ruajtur që mund të bëhet vaksina e zgjedhur për botën në zhvillim, njofton Associated Press, transmeton Insajderi.

Rezultatet bazohen në një analizë të ndërmjetme të provave në Britani të Madhe dhe Brazil të një vaksine të zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit dhe prodhuar nga AstraZeneca.

Asnjë pacient i shtrirë në spital ose raste të rënda të COVID-19 nuk janë raportuar të kenë marrë vaksinën.

AstraZeneca është kompania e tretë e madhe e barnave që raporton të dhëna në fazën e vonë për një vaksinë potenciale COVID-19 ndërsa bota pret për përparime shkencore që do t’i japin fund një pandemie që ka pushtuar ekonominë botërore dhe ka çuar në 1.4 milion vdekje.

Por ndryshe nga të tjerët, vaksina Oxford-AstraZeneca nuk duhet të ruhet në temperatura të ngrirjes, duke e bërë atë më të lehtë për t’u shpërndarë, veçanërisht në vendet në zhvillim. /Insajderi.com