Vaksina Moderna është shumë afër aprovimit në SHBA

Vaksina Moderna është shumë afër aprovimit në SHBA

Një vaksinë e dytë e Covid është shumë afër aprovimit emergjent në SH.B.A. pasi u miratua nga një panel ekspertësh.

Kreu i Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se agjencia e tij do të lëvizte shpejt për të autorizuar vaksinën Moderna, duke lejuar kompaninë të fillojë të dërgojë miliona doza.

Lajmi vjen disa ditë pasi SH.B.A. filluan fushatën e saj më të madhe të imunizimit ndonjëherë me përhapjen e vaksinës Pfizer / BioNTech.

SH.B.A. ka regjistruar më shumë raste dhe vdekje me Covid-19 se çdo vend tjetër.

Në fillim të kësaj jave, numri i të vdekurve kaloi 300,000./Insajderi.com

BBC News