Vaksina Oxford / AstraZeneca COVID 70% efektive

Vaksina Oxford / AstraZeneca COVID 70% efektive

Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca u bënë prodhuesit e parë të vaksinave Covid-19 që botuan rezultatet e provave klinike të fazës përfundimtare në një revistë shkencore, duke pastruar një pengesë kryesore në garën globale për të prodhuar ilaçe të sigurta dhe efektive për koronavirusin e ri, transmeton Insajderi.

Një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi vetëm masat e shëndetit publik – jo vaksinat – mund të parandalojnë një rritje të re të rasteve COVID-19 ndërsa vaksinat e para administrohen në Mbretërinë e Bashkuar, raporton Al Jazeera.

Mbretëria e Bashkuar filloi vaksinimin masiv nga Pfizer dhe BioNTech, vendi i parë perëndimor që filloi vaksinimin e popullsisë së saj kundër infeksionit nga koronavirus i ri.

Në anën tjetër të globit, në kontinentin e Amerikës Latine, guvernatorët brazilianë u takuan me ministrin e Shëndetësisë, Eduardo Pazuello, të martën për të siguruar çasje të gjerë në vaksinat COVID-19 mes shqetësimeve që qeveria do të dështojë të sigurojë një furnizim të larmishëm të fotografive të mundshme.

Pas takimit, Pazuello tha në një deklaratë qeveria federale do të merrte çdo vaksinë efektive të miratuar nga rregullatori shëndetësor Anvisa. Ai shtoi se programi i vaksinimit i Brazilit pritej të fillonte në fund të shkurtit. /Insajderi.com