Vatikani investigon pëlqimin nga llogaria e papës të fotos së modeles braziliane

Vatikani investigon pëlqimin nga llogaria e papës të fotos së modeles braziliane

Vatikani ka thënë se po heton pasi llogaria zyrtare e Papës në Instagram “pëlqeu” një foto të një modele braziliane të veshur me shumë pak rroba.

Është e paqartë kur llogaria e Papës “pëlqeu” fotografinë e Natalia Garibotto, e cila ishte veshur me një veshje uniforme shkolle e kombinuar me të brendshme.

Gazetat e lajmeve filluan së pari të raportojnë lëvizjen të premten e kaluar, para se imazhi të “mos pëlqehej” në Instagram.

Zyrtarët në Selinë e Shenjtë tani thuhet se po hetojnë se si kjo mund të kishte ndodhur në llogarinë e Papës.

“Ne mund të përjashtojmë që “pëlqimi” erdhi nga Selia e Shenjtë dhe i jemi drejtuar Instagram për shpjegime,” i tha një zëdhënës i Vatikanit Gazetës Guardian të enjten.

Llogaria zyrtare e Papës në Instagram, e cila është nën emrin e franciscus, ka 7.4 milion ndjekës në të gjithë botën.

Burime pranë zyrës së shtypit të Vatikanit i thanë Agjencisë Katolike të Lajmeve të martën se llogaritë “menaxhoheshin nga një ekip punonjësish” dhe një hetim i brendshëm tani ishte në proces.

Zonja Garibotto – e cila është gjithashtu një transmetuese në faqen e internetit të lojrave Twitch – ka hedhur dritë për incidentin.

“Të paktën po shkoj në parajsë,” shkroi ajo në Twitter./Insajderi.com

BBC News