Vazhdojnë arrestimet e njerëzve me influencë në Hong Kong

Vazhdojnë arrestimet e njerëzve me influencë në Hong Kong

Dy Ligjvënës pro-demokracisë në Hong Kong janë arrestua, njofton Insajderi.

Ligjvënësit e opozitës së Hong Kongut janë midis 16 personave të arrestuar për protesta antiqeveritare, ndërsa zgjerohet sulmi ndaj mbështetësve të demokracisë.

Lam Cheuk-ting dhe Ted Hui Chi nga Partia Demokratike u arrestuan në shtëpitë e tyre të mërkurën në mëngjes, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Lam akuzohet për rebelime për një incident të korrikut 2019 kur burra të maskuar sulmuan protestuesit pas një tubimi.

Ai ishte një nga dhjetëra të plagosur në sulm, ku policia ku policia u akuzua për dështimin për të mbrojtur aktivistët e demokracisë. /Insajderi.com