Vazhdon dhuna në Republikën Demokratike të Kongos, shënohen 13 viktima

Vazhdon dhuna në Republikën Demokratike të Kongos, shënohen 13 viktima

Të paktën 13 njerëz janë vrarë në dy sulme në Republikën Demokratike të Kongos (RDK) lindore të goditur nga dhuna, sipas zyrtarëve lokalë dhe një monitori, transmeton Insajderi.

Një milici famëkeqe e quajtur Forcat Demokratike Aleate (ADF) u fajësua për sulmet në zonën Beni, pranë kufirit me Ugandën, raporton Al Jazeera.

Bozi Sindiwako, zyrtari kryesor për zonën Rwenzori në provincën Kivu Veriore, tha të mërkurën sulmi nga luftëtarët e FSHZH në fshatin Kisima natën e kaluar kishte vrarë 11 vetë, sipas agjensisë së lajmeve AFP.

Gjurmuesi i Sigurisë Kivu (KST), një grup vëzhgimi me bazë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, konfirmoi numrin e të vdekurve.

Zëdhënësi i ushtrisë së RDK gjithashtu tha se kishte një sulm, pa dhënë numrin e viktimave. “Operacionet e pastrimit vazhdojnë në zonë”, tha Antony Mwalushay, duke akuzuar ADF – një milici ugandane që ka vepruar në vendin e gjerë që nga vitet 1990 – për sulm ndaj “të pambrojturve”.

“Ata vranë babanë dhe vëllezërit e mi”, u citua të thoshte Kavuva Blaise, e cila ishte dëshmitare e sulmit mbi Kisima, nga agjencia e lajmeve Reuters. “Më shpëtoi një mrekulli. Ata ishin kaq të shumtë dhe flisnin në një gjuhë të huaj – kjo është ajo që më bëri të besoj se ishte me të vërtetë FSHZH.

” Në një sulm të veçantë brenda natës, dy njerëz – një civil dhe një ushtar – u vranë në qytetin Oicha të Kivu Verior, sipas Kryetarit të Bashkisë Nicolas Kikuku. Ai shtoi se një luftëtar i FSHZH u vra gjithashtu. Vdekjet e reja e çojnë numrin e civilëve të vrarë nga grupe të armatosura në Beni që nga nëntori 2019 në më shumë se 1,010, tha KST. /Insajderi.com