Vazhdon fushata për zgjedhjet presidenciale në SHBA

Vazhdon fushata për zgjedhjet presidenciale në SHBA

Dita e Zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është të martën e ardhshme kur Presidenti Donald Trump shpreson të rizgjidhet dhe ish Zëvendës Presidenti Joe Biden synon t’i japë fund kohës së Trump në Shtëpinë e Bardhë pas vetëm një mandati, transmeton Insajderi.

Të dy do të përshkojnë vendin, duke bërë fushatë për mbështetje në shtetet e betejës gjatë ditëve të ardhshme, dhe në një rast, pothuajse do të përplasen me njëri-tjetrin në të njëjtin qytet.

Sot, të dy do të zhvillojnë dyluftime të fushatës me orë larg në Tampa, një qytet në shtetin e rëndësishëm në Florida, ku kandidatët po kandidojnë qafë më qafë në sondazhe, raporton Al Jazeera.

Më shumë se 76.5 milionë amerikanë kanë hedhur votat e tyre ose me postë – një proces i zgjeruar në shumë zona për shkak të pandemisë globale të koronavirusit – ose gjatë votimit të hershëm personalisht. Ky numër përfaqëson më shumë se 55% të numrit të përgjithshëm të votave të hedhura për zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.

Përafërsisht 60% e amerikanëve me të drejtë vote kanë marrë pjesë në zgjedhjet e fundit presidenciale, megjithëse disa parashikojnë që numri të rritet këtë vit. /Insajderi.com