Vdekja e Bryant, ekspertët flasin për arsyet e rrëzimit të helikopterit

Vdekja e Bryant, ekspertët flasin për arsyet e rrëzimit të helikopterit

Kobe Bryant vdiq tragjikisht në një aksident me helikopter.

Ylli i basketbollit Kobe Bryant vdiq të dielën në mëngjes së bashku me tetë të tjerët në një helikopter Sikorsky S-76B që u rrëzua në terrenin malor në veri të Los Angeles.

Helikopteri, një aeroplan luksoz me 12 pasagjerë që ishte prej kohësh i preferuar për transportimin e drejtuesve të biznesit dhe VIP-ave, duket se e ka goditur tokën jashtëzakonisht fuqishëm dhe mund të jetë e vështirë të përcaktohet shkaku i aksidentit tragjik, thonë ekspertët e sigurisë ajrore.

Helikopteri me dy motorë, i cili u ngrit nga aeroporti i John Wayne në Orange County rreth orës 9 të mëngjesit në orën lokale, fluturoi në veri mbi Los Angeles, sipas të dhënave për ndjekjen e fluturimit nga Flightradar24, dhe u tërhoq në perëndim mbi autostradën Ventura përpara se të vinte në jug në Santa Malet e Monikës, ku po zbriste me një normë jashtëzakonisht të shpejtë, shkruan “Forbes”

Shkalla e madhe e zbritjes “sugjeron ose avioni është jashtë kontrollit – po bie nga qielli – ose piloti është jashtëzakonisht i etur për ta zbritur atë në tokë,” thotë Alan Diehl, një ish-hetues i përplasjeve me Sigurinë Kombëtare të Transportit të SH.B.A. Bordi dhe Administrata Federale e Aviacionit Amerikan, të cilët paralajmëruan se është shumë herët për të nxjerrë përfundime për shkakun e përplasjes.

Piloti mund të ketë qenë duke u ballafaquar me kushte sfiduese, thotë Paul Kennard, një ish pilot dhe këshilltar mbrojtës i helikopterit të Forcave Ajrore të Britanisë së Madhe, i cili ishte në Anaheim afër për një konventë helikopteri.

Kishte re dhe mjegull të ulëta atë mëngjes, gjë që do ta vështirësonte pilotin gjatë fluturimit në Malet e Santa Monikës, transmeton lajmi.net.

“Fluturimi malor është një aftësi specialistike – madje edhe në një ditë të mirë mund të përfundosh me të gjitha llojet e horizonteve të rreme dhe iluzioneve vizuale,” thotë Kennard. “Ju e përkeqësoni atë me zhurmë dhe duke mos i patur të qartë majat e kodrave, kjo e bën edhe më keq.”

Disorientimi mund të ketë luajtur një rol, por shkalla e lartë e zbritjes mund të tregojë se helikopteri pësoi një dështim mekanik, thotë Kennard.

Mund të jetë një hetim i vështirë përplasje, thotë Diehl. Helikopterët kanë tendencë të shpërthejnë më shumë në ndikim sesa avionët e krahut të fiksuar, dhe magnezi shumë i ndezshëm në mbeturinat ndihmoi në nxitjen e një zjarri që mbuloi një të katërtën e një hektari rreth vendit të rrëzimit, i cili mund të ketë prova të dëmtuara.

Helikopteri është prodhuar në vitin 1991 dhe nuk ka gjasa që ai të rikthehet me një regjistrues të të dhënave, thotë Goglia.