Vdes ish presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak

Ish presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak ka vdekur në moshën 91 vjeçe, lajmërojnë mediet e huaja.

Vdes ish presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak

Mubarak e ka qenë në funksionin e presidentit prej tetorit 1981 deri në shkurt të vitit 2011 kur është shkarkuar nga pozita pas puçit ushtarak.

Ai është shpallur fajtor për bashkëkryerje në vrasje të demonstruesve gjatë revolucionit. Kjo aktakuzë është anuluar dhe ai është liruar në mars të vitit 2017.

BBC transmeton se ish njeriu i parë i Egjiptit ka vdekur në një spital në Kairo./Insajderi.com.