Vdes presidenti Chad-it

Vdes presidenti Chad-it

Presidenti i Çadit, Idriss Déby, ka vdekur papritur në përleshjet me rebelët në veri të vendit në fundjavë, ka thënë ushtria në TV shtetëror.

Të hënën, rezultatet e përkohshme nga zgjedhjet në 11 Prill parashikuan që ai do të fitonte një mandat të gjashtë në detyrë, me 80% të votave.

Qeveria dhe parlamenti janë shpërndarë. Një këshill ushtarak do të qeverisë për 18 muajt e ardhshëm.

Déby, 68 vjeç, ishte një nga udhëheqësit më aftë të Afrikës, raporton BBC.

Ai erdhi për herë të parë në pushtet në një kryengritje të armatosur në 1990. /Insajderi.com