Vendet arabe bien dakord t’i japin fund grindjes disavjeçare me Katarin që ndau Gjirin

Vendet arabe bien dakord t’i japin fund grindjes disavjeçare me Katarin që ndau Gjirin

Vendet arabe të Gjirit nënshkruan një deklaratë që synon zgjidhjen e një mosmarrëveshjeje të gjatë me Katarin të martën, në një pajtim publik midis Doha dhe fqinjëve të saj që hap rrugën për përfundimin e një embargo mbi një vend të vogël të pasur me gaz, transmeton Insajderi.

Tre vende arabe të Gjirit – Arabia Saudite, Bahreini, Emiratet e Bashkuara Arabe – së bashku me Egjiptin ndërprenë lidhjet diplomatike me Katarin në mes të 2017 pasi e akuzuan atë për mbështetjen e terrorizmit, raporton CNN.

Katari ka mohuar vazhdimisht akuzat. Vendet bojkotuese, të njohura si kuarteti arab, përmendën gjithashtu dallimet politike me Katarin për Iranin dhe Vëllazërinë Myslimane.

Doha, ndryshe nga fqinjët e saj të Gjirit, ka marrëdhënie miqësore me Teheranin, ka mbështetur Vëllazërinë Myslimane në Egjipt dhe ka pritur grupe të lidhura me grupin Islamist.

Kufiri i vetëm tokësor i Katarit – të cilin e ndan me Arabinë Saudite – ishte i mbyllur. Vendet bojkotuese mbyllën hapësirën e tyre ajrore në Katar, dhe Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe aty pranë mbyllën kufijtë e tyre detarë për anijet që mbanin flamurin e Katarit.

Marrëveshja e së martës u nënshkrua gjatë samitit të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit në qytetin saudit al-Ula, ku udhëheqësi i Katarit, Emir Shejh Tamim Al Thani, u takua me ish armiqtë rajonalë.

Princi i Kurorës Saudite, Mohammed bin Salman priti Sheh Tamim, i cili vuri këmbë në tokën Saudite për herë të parë që nga fillimi i krizës, në pistën e aeroportit. Të dy udhëheqësit u përqafuan dhe imazhet e pritjes së ngrohtë u shpërndanë gjerësisht në mediat sociale rajonale.

Gjatë nënshkrimit të deklaratës, Princi i Kurorës Saudite u bëri thirrje shteteve arabe të bashkohen në radhë për t’iu kundërvënë arkivit rajonal të mbretërisë, Iranit.

“Sot, ne kemi nevojë të jashtëzakonshme për të bashkuar përpjekjet tona për të avancuar rajonin tonë dhe për t’u përballur me sfidat që na rrethojnë”, tha bin Salman. “Veçanërisht kërcënimet e paraqitura nga programi bërthamor i regjimit iranian, programi i tij i raketave balistike dhe projektet e tij shkatërruese sabotuese që janë miratuar nga përfaqësuesit terroristë dhe sektarë (të Iranit) dhe aktivitetet e tyre që synojnë destabilizimin e sigurisë dhe stabilitetit në rajon”.

Jared Kushner, dhëndri i Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, dhe këshilltari i lartë, i cili është më meritori në ndihmën dhe krijimin e marrëveshjes, ishte në dhomën ku nënshkruhej marrëveshja. /Insajderi.com