Venediku përmbytet – sistemi i ri i digave prej tetë miliardë dollarësh nuk u aktivizua

Venediku përmbytet – sistemi i ri i digave prej tetë miliardë dollarësh nuk u aktivizua

Sheshi i Shën Markut të Venecias u përmbyt të martën pasi një sistem i sapo instaluar i digave të lëvizshme artificiale dështoi të aktivizohej, shkruan CBS News, transmeton Insajderi.

Banorët – të mësuar prej kohësh me ngjarje shumëvjeçare “acqua alta” ose me ujë të lartë – veshën çizmet e tyre prej gome edhe një herë për t’u marrë me përmbytjet që arritën një lartësi prej 4.5 metra mbi nivelin e detit në pasdite.

Ujërat vërshuan Sheshin e Shën Markut, zona më e ulët e qytetit të Rilindjes, rreth tre metra mbi nivelin e detit dhe pushtuan bazilikën e famshme pasi shumë dyqanxhinj bllokuan hyrjet e tyre me panele druri për të mbajtur ujin jashtë.  /Insajderi.com