Vërshime dhe rrëshqitje dheu në Brazil, 37 të vdekur

Vërshime dhe rrëshqitje dheu në Brazil, 37 të vdekur

Bilanci i viktimave në përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut në juglindje të Brazilit është rritur në 37, me mijëra të detyruar të ikin nga shtëpitë e tyre, thanë autoritetet braziliane.

Sipas zyrtarëve të mbrojtjes civile, 25 persona raportohen të zhdukur në shtetin e Minas Gerais, njofton AP.

Në Belo Horizonte, kryeqyteti i këtij shteti, sasia më e lartë e shiut e regjistruar ndonjëherë është regjistruar në 24 orë.

Guvernatori Gustavo Zema shpalli një gjendje të jashtëzakonshme në 47 qytete dhe një zi tre-ditore për përmbytjet dhe viktimat e dheut.

AP shkruan se priten më shumë reshje në Minas Gerais, si dhe në pjesë të tjera të Brazilit, përfshirë Rio de Zhaneiro dhe Sao Paulo.