Vodhën mbi 40 milionë dollarë, por nuk i rezistuan dot tundimit për t’u reklamuar në Instagram

Vodhën mbi 40 milionë dollarë, por nuk i rezistuan dot tundimit për t’u reklamuar në Instagram

Një ditë pas ditëlindjes së tij të 29-të në maj, Olalekan Jacob Ponle postoi një fotografi në Instagramin e tij duke qëndruar ngjitur me një Lamborghini të verdhë të ndritshme në Dubai, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Një muaj më vonë, nigeriani, i cili përdor emrin  “mrwoodbery” në Instagram, u arrestua nga Policia e Dubai për dyshime për pastrim parash dhe mashtrim kibernetik.

View this post on Instagram

Thank you all for the birthday wishes! I sincerely appreciate every one of you. 🔵✨. . . YOU ARE WORTH THE PLEASURES OF YOUR LABOR 💙 Stop letting people make you feel guilty for the wealth you’ve acquired, especially when you paid in blood, sweat and tears, to have the things that are deemed “ un-purchase-able”. Love, Happiness, good health. It’s investment. Don’t feel guilty for the return on your investments when it’s your time to spread your wings, soar into the blessings, and take up more space. There are so many things you can’t control, like how people feel about all of that. You can control your thoughts in knowing, “It’s okay to take pleasure in this.” You did it to help yourself. You did it to help others. It’s time to live guilt free. I formally reintroduce myself. . “HRH MARINDOTTI 1” 👑 . Translation: Wealth Carresses Me. Wealth Pours Down on Me. I earnt that, and no one put me in that position besides me, and no one can do that for you, besides you. THANK YOU !

A post shared by @ mrwoodbery on

Më i famshmi nga dhjetëra afrikanët, të përzgjedhur në operacionin dramatik, ishte 37-vjeçari Ramon Olorunwa Abbas, “hushpuppi” ose thjesht “hush” sic njihej nga 2.4 milionë ndjekësit e tij në Instagram.

Policia në Emirate thotë se ata konfiskuan 40 milionë dollarë në para, 13 makina luksoze me vlerë 6.8 milionë dollarë, 21 kompjuterë, 47 telefona të mençur dhe adresat e gati dy milionë viktimave të pretenduara.

Abbas dhe Ponle u ekstraduan në SHBA dhe u akuzuan në një gjykatë të Chicago-s me komplot për të kryer mashtrim bankar dhe duke pastruar qindra miliona dollarë të marra nga krimet në internet.

Të dyve nuk është kërkuar ende të vetëdeklarohen dhe supozohet se janë të pafajshëm derisa të provohen fajtorë.

“Unë mendoj se ka ndoshta një arrogancë të caktuar kur ata besojnë se kanë qenë të kujdesshëm në ruajtjen e anonimitetit në identitetin e tyre në internet, por ata jetojnë në luks dhe bëhen të shkujdesur në mediat sociale,” tha Glen Donath, një ish-prokuror i lartë në SHBA Zyra e Avokatisë në Uashington, DC.

Ata pa dashje siguruan informacione thelbësore në lidhje me identitetin e tyre dhe aktivitetet për detektivët amerikanë me postimet e tyre në Instagram dhe Snapchat.

Ata akuzohen për falsifikimin e punonjësve të ligjshëm të kompanive të ndryshme amerikane në skemat e “kompromisit me email” (BEC) duke mashtruar njerëzit që të transferonin miliona në llogaritë e tyre. /Insajderi.com