Vriten 300 rebelë nga Ushtria e Çadit pas përpjekjes për ndërhyrje në veri të vendit

Vriten 300 rebelë nga Ushtria e Çadit pas përpjekjes për ndërhyrje në veri të vendit

Ushtria e Çadit tha të hënën se kishte vrarë 300 rebelë të cilët bënë një inkursion të madh në veri të vendit tetë ditë më parë, duke shtuar se ajo kishte humbur pesë ushtarë të saj, transmeton Insajderi.

Një grup rebel i armatosur rëndë nisi një sulm nga baza e tij e pasme në Libi në 11 prill, të njëjtën ditë me zgjedhjet presidenciale të Çadit që pritet të shohë Idriss Deby Itno në detyrë që do të zgjasë sundimin e tij 30-vjeçar, raporton Al Jazeera.

Bastisja nga Fronti për Ndryshim dhe Pajtim në Çad (FAKT) pa “më shumë se 300 rebelë të neutralizuar” dhe mori jetën e “pesë dëshmorëve” ose trupave qeveritare, tha zëdhënësi i ushtrisë gjenerali Azem Bermandoa Agouna të hënën për AFP.

Bermandoa tha se 36 ushtarë ishin plagosur në luftimet e së shtunës dhe 150 rebelë u kapën rob, duke përfshirë tre zyrtarë të lartë. Qeveria ka thënë se ofensiva e rebelëve në provincat e Tibesti dhe Kanem kishte mbaruar.

Deby, i cili mori pushtetin në 1990 si kreu i një rebelimi të armatosur, është një aleat i vendosur i Francës dhe Shteteve të Bashkuara në luftën kundër grupeve të armatosura në rajonin e thatë të Sahelit.

Një nga udhëheqësit më të gjatë në shërbim të Afrikës, Deby ka hedhur me sukses një varg rebelimesh që nga marrja e pushtetit, ndonjëherë me ndihmën ushtarake nga Franca. /Insajderi.com