Vriten protestuesit në Nigeri

Vriten protestuesit në Nigeri

Një numër i njerëzve që kanë marrë pjesë në protestën kundër brutalitetit të policisë, janë qëlluar për vdekje ose janë plagosur rënë në qytetin në të madh në Nigeri – Lagos, shkruan BBC, njofton Insajderi.

Dëshmitarët të pyetur nga mediat lokale në Nigeri kanë thënë se së paku 12 veta janë vrarë dhe të tjerë janë lënduar pasi ushtarët hapën zjarr.

Amnesty International thotë se ka marrë të dhëna për të gjithë të vrarit.

Në ndërkohë ushtria mohon raportimet. Zyrtarët shtetëror kanë premtuar investigime për këtë rast.

Nduka Orjinmo, gazetar i BBC në Nigeri ka treguar se të shtënat kana ndodhur në vendin e quajtur Lekki në Lagos./Insajderi.com