Vullkani indonezian lëshon lum lave në shpërthimin e ri

Vullkani indonezian lëshon lum lave në shpërthimin e ri
Burimi i fotografisë: AP Photo/Slamet Riyadi

Vullkani më aktiv i Indonezisë shpërtheu të mërkurën me një lum lav dhe re gazi të ndezur që rrodhi 1,600 metra poshtë shpateve të saj, shkruan Fox News, trasnmeton Insajderi.

Ishte rrjedha më e madhe e lavës në malin Merapi që kur autoritetet alarmuan për nivelin e saj të rrezikut në nëntor, tha Hanik Humaida, kreu i Qendrës Vullkanologjike të Yogyakarta dhe Qendrës së Zbutjes së Rreziqeve Gjeologjike.

Pas shiut në mëngjes, rënia e hirit u kthye në pluhur në disa fshatra, ku zhurma e shpërthimit mund të dëgjohej 30 kilometra. Shërbimet e policisë dhe të shpëtimit u thanë minatorëve të ndërpresin punën përgjatë lumenjve, por askush nuk u evakuua.

Autoritetet në nëntor kishin evakuuar gati 2,000 njerëz që jetonin në mal në rrethet Magelang dhe Sleman në Java Island por shumica janë kthyer që nga ajo kohë. /Insajderi.com