Yoweri Museveni u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale të diskutueshme të Ugandës

Yoweri Museveni u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale të diskutueshme të Ugandës

Komisioni zgjedhor i Ugandës ka deklaruar Yoweri Museveni në detyrë fituesin e zgjedhjeve presidenciale të vendit, duke zgjatur qeverisjen e tij 35 vjeçare, ndërsa rival i tij kryesor Bobi Wine ka pretenduar mashtrim dhe u bëri thirrje qytetarëve të refuzojnë rezultatin, transmeton Insajderi.

Museveni siguroi 5.85 milionë vota, ose 58.64 përqind, të votave totale të hedhura, ndërsa kandidati kryesor i opozitës Bobi Wine fitoi 3.48 milionë vota ose 34.83 përqind, tha komisioni në një konferencë shtypi televiziv të shtunën. Pjesëmarrja në votime ishte 52 përqind, raporton Al Jazeera.

“Komisioni zgjedhor deklaron Yoweri Museveni… president të zgjedhur të republikës së Ugandës”, tha Kryetari i Drejtësisë Simon Mugenyi Byabakama.

Duke folur për Al Jazeera menjëherë më vonë, përfaqësuesi i Bobi Wine, Benjamin Katana e përshkroi njoftimin si “një përpjekje për të minuar vullnetin e njerëzve në Uganda”.

“Kuadri ligjor në Ugandë na jep një numër mundësish dhe opsionesh për të cilat ne mund ta kundërshtojmë këtë proces të padrejtë dhe kalimi nëpër Gjykatën e Lartë është një nga opsionet”, shtoi Katana.

“Ne kërkojmë nga njerëzit e Ugandës që të qëndrojnë të vendosur dhe të punojnë me ne për të shqyrtuar të gjitha opsionet … për t’u siguruar që ne të ndalojmë këtë grusht shteti”.

Në një fjalim në mbrëmje drejtuar kombit, Museveni hodhi poshtë akuzat për mashtrim dhe tha se sondazhet e së enjtes mund të rezultojnë të jenë “më pa mashtrime” në historinë e Ugandës. /Insajderi.com