Zbulohet një skelet i rrallë balene në Tajlandë

Zbulohet një skelet i rrallë balene në Tajlandë

Një skelet balene pothuajse i ruajtur në mënyrë të përsosur që mendohet të jetë midis 3,000 dhe 5,000 vjet i vjetër është zbuluar në Tajlandë.

Kockat u gjetën në fillim të nëntorit rreth 12 km larg bregut vetëm në perëndim të Bangkok.

Skeleti i gjatë 12m mendohet të jetë ai i një balene të Bryde.

Ekspertët shpresojnë se gjetja mund të sigurojë “një dritare në të kaluarën”, veçanërisht për kërkime mbi nivelet e detit dhe biodiversitetin.

Kockat pjesërisht të fosilizuara janë “një zbulim i rrallë”, tha studiuesi i gjitarëve Marcus Chua i Universitetit Kombëtar të Singaporit për BBC.

“Ka pak nënfosile balenash në Azi”, tha ai, dhe madje edhe më pak janë “në gjendje kaq të mirë”.

Fotografitë e shpërndara nga ministri i mjedisit në Tajlandë Varawut Silpa-archa tregojnë se kockat duken pothuajse tërësisht të paprekura./Insajderi.com

BBC News