Zelanda e Re urdhëron qytetin e Auckland-it të futet në një bllokim të parakohshëm shkaku i rritjes së rasteve me Coronavirus

Zelanda e Re urdhëron qytetin e Auckland-it të futet në një bllokim të parakohshëm shkaku i rritjes së rasteve me Coronavirus

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern urdhëroi qytetin më të madh të vendit Auckland në një bllokim të parakohshëm për herë të parë në gati gjashtë muaj pasi tre raste të Coronavirusit u shfaqën në komunitet, transmeton Insajderi.

Kombi ishull i Paqësorit është vlerësuar gjerësisht për trajtimin e pandemisë, me vetëm 25 vdekje në një popullsi prej pesë milionë banorëve, raporton Al Jazeera.

Por pothuajse dy milionë banorëve u është thënë të dielën që të qëndrojnë në shtëpi nga mesnata, kur fillon bllokimi i nivelit tre, me shkollat ​​dhe bizneset të mbyllen përveç shërbimeve të domosdoshme.

“Gjëja kryesore që ne u kërkojmë njerëzve në Auckland të bëjnë është të qëndrojnë në shtëpi për të shmangur çdo rrezik përhapjeje”, tha Ardern.

Ajo shtoi se kufizimet ishin “vetëm në rast se mund të jetë një nga llojet më të transmetueshme të COVID që ne duhet të veprojmë me një shkallë të lartë rreth kujdesit”. /Insajderi.com