Zgjedhjet në Armeni vendimtare për fatin politik të Nikoll Pashinyan

Zgjedhjet në Armeni vendimtare për fatin politik të Nikoll Pashinyan

Vendvotimet në Armeni u hapën të Dielën në mëngjes për zgjedhjet e parakohshme të thirrura nga Kryeministri Nikoll Pashinyan dhe përkundër sfondit të humbjes ushtarake të vendit ndaj Azerbajxhanit në 2020.

Pashiani, i cili udhëhoqi të ashtuquajturin Revolucion kadifeje kundër oligarkisë në pushtet të Armenisë në 2018, tani po lufton për fatin e tij politik pasi Azerbajxhani fitoi përsëri kontrollin e rajonit të kontestuar të Karabakut Nagar në një luftë gjashtë javore që përfundoi me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia ne nentor.

Si pjesë e marrëveshjes, Armenia ra dakord të lëshonte territorin që vendi kishte kapur nga Azerbajxhani në 1994. Humbja ka çuar në protesta në rrugë dhe thirrje për Pashinyan,  të japë dorëheqjen.

Pashiani zgjodhi të luante në lojë për zgjedhjet e reja parlamentare vetëm disa muaj pas përfundimit të konfliktit, në të cilin gati 6,000 njerëz u vranë.

Ai po përballet me kundërshtim nga përfaqësuesit e elitës ushtarake armene dhe shpreson që një shfaqje e mirë të dielën do t’i kundërvihet opozitës. /Insajderi.com